Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas Wielkiego Postu przeżyli z jak największym duchowym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania.
Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie.
Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas złożył w ofierze swoje życie, podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory.
Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe.
Kochani rodzice, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania młodego pokolenia, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.
Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Środa Popielcowa – 17 lutego 2021 r.
Msze Święte w Środę Popielcową o godz. 6.30, 7.00, 8.30, 10,00, 16.00 i 18.00. Zachęcamy wiernych do przeżywania tego dnia w duchu pokuty.
W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości.
Przypominam, że wszystkich od 14. roku do końca życia obowiązuje powstrzymanie się od pokarmów mięsnych w każdy piątek w ciągu całego roku oraz w Środę Popielcową.
Nabożeństwa pasyjne
Droga krzyżowa
W piątki o godz. 17.00.
Gorzkie żale
W każdą niedzielę Wielkiego Postu 20 minut przed Mszą św. wieczorową, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny.
Pamiętajmy, że okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
Rekolekcje wielkopostne
W związku z zagrożeniem epidemicznym tegoroczne rekolekcje wiekopostne odbędą się w formule podobnej do rekolekcji adwentowych.
Rekolekcje wielkopostne będą od czwartej niedzieli Wielkiego Postu, tj. 14 marca, do środy, 17 marca 2021. Będziemy je przeżywać w takiej formie jak w Adwencie. Niech to będzie okazja do refleksji nad swoim życiem, ale przede wszystkim spotkanie z miłosiernym Bogiem, który po raz kolejny wychodzi nam naprzeciw.
W poniedziałek, wtorek i środę nabożeństwa rekolekcyjne będą odprawiane o godz. 6.30, 8.30,10.00, 11.30, 16.00 i 18.00. Rekolekcje to szczególny czas łaski. Przygotujmy się rzetelnie do spowiedzi. Przez wszystkie dni będzie okazja do spowiedzi św.
Do pobrania plan rekolekcji w formacie pdf
Niedziela Męki Pańskiej (Niedziela Palmowa)
28 marca 2021
Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.
Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez udział w bogatej liturgii tego okresu.
Triduum Paschalne
Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną.
W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kościół będzie otwarty do godz. 22.00.
Wielki Czwartek
1 kwietnia 2021
W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. W tym czasie śpiewany będzie hymn Sław, języku, tajemnicę, za co można uzyskać odpust zupełny.
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej odprawiana w naszym kościele o godz. 18.00.
Kościół będzie otwarty do godz. 22.00.
Wielki Piątek
2 kwietnia 2021
W Wielki Piątek będziemy przeżywać pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Celebruje się natomiast Liturgię Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w Adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.
O godz. 15.00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00.
O godz. 21.00 będą śpiewane Gorzkie Żale.
Kościół będzie otwarty do godz. 22.00.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko jeden posiłek do syta, a dwa pozostałe w zmniejszonej ilości.
Wielka Sobota
3 kwietnia 2021
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.
Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny będzie się odbywać wokół kościoła od godz. 9.00 do 13.00, co 15 minut.
Wigilia Paschalna
W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.
Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odbędzie się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.
Kościół będzie otwarty do godz. 22.00.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
4 kwietnia 2021
Rezurekcja w poranek wielkanocny będzie o godz. 6.00.
W procesji rezurekcyjnej trzykrotnie wokół kościoła przejdzie kapłan z Najświętszym Sakramentem w otoczeniu asysty liturgicznej. Wierni w czasie procesji pozostaną na swoich miejscach.
Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będą odprawione o godz. 6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.
Poniedziałek wielkanocny
5 kwietnia 2021
W drugi dzień Świąt Wielkanocnych Msze św. będą odprawione według porządku niedzielnego, a zatem o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.
Uczestników liturgii i nawiedzających kościół w ciągu najbliższych dni bardzo prosimy o stosowanie się do wymogów sanitarnych zgodnie z instrukcjami umieszczonymi przy wejściu do kościoła.
Wszystkie Msze święte i nabożeństwa są transmitowane przez radio na stronie internetowej naszej parafii.