Święte Triduum Paschalne to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym.
Wielki Czwartek
18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej
W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.
Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
W Wielki Czwartek spowiedź będzie tylko przed Mszą św. Kościół będzie otwarty do godz. 22.00.
Wielki Piątek
7.00. – 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
15.00. Koronka do Miłosierdzia Bożego
18.00 Liturgia Męki Pańskiej
W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby zamiast Mszy św. będzie Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.
Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego.
22.00 Gorzkie Żale – trzy części.
Kościół będzie otwarty do godz. 23.00.
W Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i które ukończyły 14 lat, niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
APEL BISKUPA PŁOCKIEGO
O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN
W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE
Piękna tradycja każe nam, aby w Wielki Piątek, przy krzyżu naszego Zbawiciela, pamiętać o chrześcijanach żyjących dziś w Ziemi Jezusa i na całym Bliskim Wschodzie. Wielu naszych braci jest tam wciąż prześladowanych i żyje w biedzie, niepewności jutra, oraz czeka na naszą konkretną pomoc, zwłaszcza na terenach, gdzie toczy się wojna.
Apeluję do Was, Bracia i Siostry, abyście otworzyli swoje serca i w tegoroczny Wielki Piątek, całując rany Ukrzyżowanego Pana, wsparli materialnie w wielkoduszny sposób dzieło zwane – „Collecta pro Terra Sancta” służące pomocą chrześcijanom w Ziemi Świętej. Niech to będzie wyraz naszej solidarności, czynnej wiary i bliskości z braćmi w wierze w ziemskiej Ojczyźnie naszego Zbawiciela. Watykańska Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich przekazała nam ostatnio informację, że w ubiegłym – 2017 roku przekazaliśmy na wspomniany cel jako Kościół lokalny płocki ofiarę w wysokości 90 tyś zł. W imieniu Ojca Świętego Franciszka za ten dar dziękował kard. Leonardo Sandri. Dziękuję Wam również i ja za ten wielkopiątkowy dar! To także dzięki Waszemu wsparciu, było możliwe przeprowadzenie w ostatnim czasie niektórych prac remontowych w najświętszych dla nas miejscach: w Bazylice Narodzenia w Betlejem i Świętego Grobu w Jerozolimie. Bóg zapłać za dobre serca i za każdą złożoną ofiarę!
Płock, dnia 22 marca 2018 r.
† Piotr Libera
Biskup Płocki
Wielka Sobota
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.
Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę będzie od godz. 9.00 do wieczorowego nabożeństwa co pół godziny.
Porządek czuwania przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę:
– od godz. 7.00 do 16.00 – Kółka Różańcowe;
– od godz. 16.00 do 17.00 osoby, które podjęły Duchową Adopcję Dziecka Poczętego,
Zmartwychwstanie Pańskie
18.00 Wigilia Paschalna
W sobotni wieczór będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna.
Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.
Porządek czuwania przy Grobie Pańskim:
– od godz. 21.00 do 23.00 – młodzież
– od godz. 3.00 do 1.00 –Akcja Katolicka;
– od godz. 1.00 do 3.00 – Odnowa w Duchu Świętym;
– od godz. 3.00 do 6.00 –Oaza Rodzin.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
6.00 Rezurekcja
W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię.
Kolejne Msze św. w pierwszy dzień świąt będą o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.
Poniedziałek Wielkanocny
Msze Święte według porządku niedzielnego o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00.
Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.