WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA
W naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
Pasterka
Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z wtorku, 24 grudnia, na środę, 25 grudnia.
Zapraszam do udziału w Pasterce w naszej parafialnej świątyni, którą poprzedzi Jutrznia śpiewana przez nasz chór parafialny Victoria. Msza św. o północy rozpocznie się odśpiewaniem fragmentu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego przy specjalnie przygotowanym na środku kościoła uroczystym tronie dla Dzieciątka Jezus, które będzie na nim do końca Mszy św. Po Mszy św. Pasterskiej figurka Pana Jezusa zostanie przeniesiona w uroczystej procesji do żłóbka. Taka liturgia przed Pasterką odbywa się co roku w Watykanie. Poprzez wprowadzenie w naszym kościele tej ceremonii chcemy radośnie i uroczyście uczcić przychodzącego Pana.
W tym roku wyjątkowo będą dwie pasterki: o godzinie 22.00 i o północy. Obydwie Msze św. rozpoczną się odśpiewaniem fragmentu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego przy specjalnie przygotowanym na środku kościoła uroczystym tronie dla Dzieciątka Jezus, które będzie na nim do końca Mszy św. Po Mszy św. figurka Pana Jezusa zostanie przeniesiona w uroczystej procesji do żłóbka. Taka liturgia przed Pasterką odbywa się co roku w Watykanie. Poprzez wprowadzenie w naszym kościele tej ceremonii chcemy radośnie i uroczyście uczcić przychodzącego Pana.
25 grudnia (piątek) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego – pierwszy dzień świąt
W uroczystość Narodzenia Pańskiego obowiązuje świąteczny porządek Mszy Świętych.
Przez osiem dni obchodzimy oktawę Bożego Narodzenia.
26 grudnia (sobota) – święto św. Szczepana – drugi dzień świąt
W święto św. Szczepana, pierwszego męczennika obowiązuje świąteczny porządek Mszy Świętych.
27 grudnia (niedziela) – święto Świętej Rodziny
27 grudnia, przypada święto Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny będziemy prosili o świętość i pokój w naszych rodzinach.Na Mszę św. o godz. 16.00 zapraszamy małżonków, którzy w tym roku obchodzili 50 i 25-lecie sakramentu małżeństwa. W czasie Mszy św. będzie odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
31 grudnia (czwartek) – Zakończenie roku kalendarzowego
31 grudnia w ostatnim dniu roku kalendarzowego odprawimy dwie Msze św.: o godz. 15.00 i 17.00, w czasie których podziękujemy za dary i łaski otrzymane w minionym roku, będziemy błagać Boga o przebaczenie wszystkich naszych grzechów popełnionych indywidualnie i społecznie, a także prosić o błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się nowy rok 2021.
Zapraszamy na te nabożeństwa również rodziny, które w bieżącym roku pożegnały kogoś bliskiego. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 odczytamy imiona i nazwiska osób zmarłych od stycznia do czerwca, a o godz. 17.00 imiona i nazwiska zmarłych od lipca do grudnia. W tym czasie ktoś z rodziny zmarłego podejdzie w wyznaczone miejsce i zapali przygotowaną świecę.
1 stycznia (piątek) – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
Ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. W Nowy Rok obowiązuje świąteczny porządek Mszy Świętych.
Jest to również Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Ciągle słyszymy o nowych konfliktach, które wybuchają w różnych miejscach świata. W czasie modlitwy o pokój módlmy się także o opamiętanie dla tych, którzy dla własnych interesów sieją niepokój i wywołują konflikty.
6 stycznia (środa) – Uroczystość Objawienia Pańskiego
W uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. święto Trzech Króli. Tego dnia Msze Święte będą odprawione według porządku niedzielnego podczas których pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw nakreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2021, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr.
10 stycznia – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tzw. okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.
Kolęda 2021
W związku ze wskazaniami i sugestiami dotyczącymi wizyty duszpasterskiej w diecezji Płockiej w 2021 r. wydanymi przez bp. Mirosława Milewskiego, zdecydowaliśmy, że w naszej parafii zrealizujemy pierwszą propozycję podaną prze ks. biskupa, przesuwając wizytę duszpasterską u rodzin w 2021 r. wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach Europy Zachodniej. Zaniesiemy wówczas wiernym radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.