Rozpoczęliśmy liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana.
Adwentowe oczekiwanie na przyjście Zbawiciela ma podwójny charakter. Przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, ale równocześnie przypominamy sobie o konieczności czuwania, bo Chrystus przyjdzie powtórnie w chwale, jak to sam zapowiedział.
Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.
Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcamy do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem.
Nowy rok liturgiczny i duszpasterski
Pierwsza Niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Hasłem tego roku duszpasterskiego są słowa: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Podejmijmy wspólnie ten temat poznając Kościół, który razem z Chrystusem tworzymy.
Roraty
W adwentowym czasie oczekiwania towarzyszy nam Maryja. Ona pierwsza odpowiedziała Bogu tak i przyjęła Jego plan. Pragniemy, wpatrzeni w Jej przykład, podążać na spotkanie z Panem Jezusem. Zachęcamy do uczestniczenia we Mszach Świętych ku czci Najświętszej Maryi Panny zwanych roratami. W naszym kościele roraty będą odprawiane w poniedziałek i środę o godz. 18.00. W pozostałe dni tygodnia (tj. wtorki, czwartki, piątki i soboty) o godz. 6.30. Zgodnie z tradycją na roraty przynosimy lampiony. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech w Adwencie nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych postanowień.
Rekolekcje adwentowe
W owocnym przeżywaniu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia pomocne będą adwentowe rekolekcje. W naszej parafii będą one miały miejsce przed 4. niedzielą Adwentu, w dniach od 21 do 23 grudnia (czwartek, piątek i sobota). Zaplanujmy tak swoje zajęcia, aby wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjnych. W dni rekolekcyjne będzie można skorzystać także ze spowiedzi.
To właściwy czas na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszym Kościołem parafialnym, w którym uczymy się przyjaźni z Panem Bogiem, aby dalej w niej wzrastać, dojrzewać i dzielić się nią z innymi.
Plan rekolekcji umieszczony jest na stronie internetowej naszej parafii i w gablotach przykościelnych.
Czwartek 21 grudnia
6.30 – Msza św. z nauką do dorosłych
8.30 – Msza św. z nauką do dorosłych
10.00 – Msza św. z nauką do dorosłych
11.30 – Msza św. z nauką do dzieci
16.30 – Msza św. z nauką do dorosłych (zapraszamy również młodzież)
18.00 – Msza św. z nauką do dorosłych
Piątek 22 grudnia
6.30 – Msza św. z nauką do dorosłych
8.30 – Msza św. z nauką do dorosłych
10.00 – Msza św. z nauką do dorosłych
16.30 – Msza św. z nauką do dzieci (po Mszy św. spotkania dla kandydatów do bierzmowania
18.00 – Msza św. z nauką do dorosłych
Sobota 23 grudnia
6.30 – Msza św. z nauką do dorosłych
8.30 – Msza św. z nauką do dorosłych
10.00 – Msza św. z nauką do dorosłych
11.30 – Msza św. z nauką do dzieci (będzie również miesięczne spotkanie dla dzieci przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych)
16.30 – Msza św. z nauką do dorosłych (zapraszamy również młodzież)
18.00 – Msza św. z nauką do dorosłych. Zakończenie rekolekcji.
Do pobrania plan rekolekcji w formacie pdf (odnośnik otworzy się w nowej karcie).
Świece Caritasu i pomoc bliźniemu
W adwencie możemy wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To akcja organizująca wiele form wsparcia potrzebujących dzieci, jak ich wakacyjny wypoczynek, posiłki i stypendia, leczenie i rehabilitację itp. Pod chórem – jak co roku – można nabywać świece Caritas na stół wigilijny. Cena dużej świecy – 15 zł, a małej – 10 zł. Przy zakupie świec jest samoobsługa.
Opłatek wigilijny
Pan organista roznosi opłatek wigilijny zgodnie z harmonogramem podanym w ogłoszeniach parafialnych. Opłatek można również nabyć w kościele po Mszach św. przy wejściu na chór.
Duchowa adopcja dziecka poczętego
Dar życia jest szczególnym znakiem miłości Pana Boga, niestety ciągle zagrożonym zwłaszcza na pierwszym, najbardziej bezbronnym etapie. Zachęcamy wszystkich wiernych do obrony życia poczętego poprzez Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Uroczyste podjęcie dzieła modlitwy za nienarodzonych odbędzie się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.
Sianko na stół wigilijny
W czasie rekolekcji można będzie nabywać przygotowane przez Akcję Katolicką sianko na stół wigilijny. Ofiary składane z tej okazji są przeznaczone na działalność Akcji Katolickiej.
Wigilia Bożego Narodzenia
W niedzielę, 24 grudnia, Wigilia Bożego Narodzenia. Zanim zasiądziemy do wieczerzy, zadbajmy nie tylko o zachowanie tradycji postnego posiłku, lecz przede wszystkim, przez wspólną modlitwę, czytanie opisu narodzenia Pana Jezusa z Ewangelii św. Łukasza oraz łamanie się opłatkiem. Stwórzmy w swoich domach przestrzeń, by Bóg mógł zagościć w naszym życiu.
Pasterka
Pasterka rozpocznie się odśpiewaniem fragmentu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego przy specjalnie przygotowanym na środku kościoła uroczystym tronie dla Dzieciątka Jezus, które będzie na nim do końca Mszy św. Po Mszy św. figurka Pana Jezusa zostanie przeniesiona w uroczystej procesji do żłóbka. Taka liturgia przed Pasterką odbywa się co roku w Watykanie. Poprzez wprowadzenie w naszym kościele tej ceremonii chcemy radośnie i uroczyście uczcić przychodzącego Pana.
W ciągu dnia w I i II Dzień Świąt Bożego Narodzenia Msze św. według porządku niedzielnego.