TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
12 marca 2023
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Streszczenie apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
„Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu w związku z publikacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.
Przewodniczący KEP podkreślił, że św. Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. „Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie” dla milionów Polaków – zauważył. „W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro” – dodał.
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że „autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła”. Dodał, że „nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny”.
Abp Gądecki podkreślił, że poczynając od decyzji Jana Pawła II, „Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone”.
Dodał, że obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. „Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów” – przypomniał.
„Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża” – zaapelował przewodniczący.
- Najważniejszym zadaniem w Wielkim Poście jest nasze nawrócenie, które ma się dokonać w naszym sercu. Pomagają w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach: piątkowej Drodze Krzyżowej odprawianej o godz. 17.00 i niedzielnych Gorzkich Żalach śpiewanych przed wystawionym Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30.
W tym duchu pragniemy też przeżyć nasze rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się w przyszłą niedzielę 19 marca i będą trwały do środy 22 marca. Rekolekcje będzie prowadził o. dr Marek Kotyński ze Zgromadzenia Redemptorystów.
Plan naszych rekolekcji jest wywieszony w gablotach oraz dostępny do pobrania w formacie pdf na parafialnej stronie internetowej w naszym Informatorze Wielkopostnym 2023.
- W przyszłą niedzielę o godz. 11.30 będzie odprawiona suma odpustowa ku czci św. Józefa patrona naszej parafii. Po Mszy św. będzie procesja eucharystyczna wewnątrz kościoła. Na tę Mszę św. zapraszamy asystę procesyjną i chór parafialny Victoria.
- Dziękujemy za ofiary na kwiaty i na dekorację do Grobu Pańskiego. Można je składać w niedzielę w kopertach na tacę albo po Drodze Krzyżowej do puszek, bądź w kancelarii parafialnej.
- Z inicjatywy duszpasterzy i katolików świeckich zachęcamy do włączenia się w akcję „Zapal znicz poparcia przy pomniku św. Jana Pawła II”. Przedsięwzięcie organizowane jest w dniach od 19 marca (czyli w uroczystości św. Józefa) do 2 kwietnia (rocznicy śmierci św. Jana Pawła II). Niech to będzie wyraz naszego przekonania o uczciwości Papieża Polaka.