NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
9 kwietnia 2017
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
APEL BISKUPA PŁOCKIEGO O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE
Drodzy Diecezjanie!
Jako uczniowie Chrystusa, mocą naszego chrztu jesteśmy wezwani, aby naśladować drogę naszego Pana. Wiedzie ona aż na Golgotę, a następnie do Jego Grobu, gdzie dokonało się zmartwychwstanie. Stąd ważne są dla nas miejsca święte będące dotykalnymi świadectwami niezwykłego wydarzenia, które zmieniło bieg historii ludzkości i dało jej nową nadzieję. Gdy duchowo w tych dniach staniemy na Golgocie i przy pustym Grobie pamiętajmy o tych miejscach w Ziemi Świętej, gdzie dokonało się nasze zbawienie oraz o Kościele tam żyjącym, pośród niepokojów i wielkich poświęceń.
Wyrazem tej pamięci i jedności naszej wiary będzie kolekta w Wielki Piątek. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych uczestniczących w Liturgii Męki Pańskiej i adoracji krzyża są przeznaczone na utrzymanie i renowację Bazyliki Grobu Pańskiego oraz na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwrócił się do mnie Ks. Kard. Leonardo Sandri – Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.
Polecam zatem życzliwości i ofiarności płockich diecezjan tę ważną sprawę. Apeluję do Was, moi drodzy, byście okazali bliskość z braćmi w wierze z Ziemi Świętej. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!
Płock, 28 marca 2017 r.
Wasz biskup Piotr
- Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
- Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w wielu miastach Polski między innymi i w Płocku, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.
- Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia w 2010 r. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
- W Wielką Środę w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki o godz. 18.30 będzie Koncert Wielkopostny „Pieśń o miłości Umiłowanego”. Wstęp wolny.
- Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.
- W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
W Wielki Czwartek spowiedź będzie tylko przed Mszą św. Kościół będzie otwarty do godz. 22.00.
- Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 7.00. O godzinie 15.00. w Wielki Piątek zaśpiewamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby zamiast Mszy św. będzie Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.
O godz. 22.00 będą Gorzkie Żale – trzy części. Kościół będzie otwarty do godz. 23.00
- Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę będzie od godz. 9.00 co pół godziny.
Porządek czuwania przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę jest następujący:
– od rana do godz. 16.00 – Kółka Różańcowe;
– od godz. 16 do 17.00 – osoby, które podjęły Duchową Adopcję Dziecka Poczętego,
– od godz. 21.00 do 23.00 – młodzież
– od godz. 23.00 do 1.00 – Akcja Katolicka;
– od godz. 1.00 do 3.00 – Odnowa w Duchu Świętym;
– od 3.00 do 6.00 – Oaza Rodzin.
- W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.
- W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego procesja rezurekcyjna o godz. 6.00, a po niej Msza św. Kolejne Msze św. w pierwszy dzień świąt będą o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych Msze św. będą według porządku niedzielnego.
- Dziękujemy za ofiary złożone na kwiaty i na dekorację Grobu Pańskiego.
- Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej zaprasza na Kurs Emaus, który odbędzie się w Ciechanowie w dniach 21-23 kwietnia w Domu Parafialnym „Katolik”. Emaus to podstawowy kurs biblijny pokazujący jak czytać i rozumieć Słowo Boże oraz uczy jak nimi żyć na co dzień. Więcej informacji można znaleźć na plakatach.